Volkswagen Golf VII 2012–2020

Volkswagen Golf VII 1.4 TSI i 1.2 TSI – usterki i na co uważać przy zakupie

Golf VII (2012–2020) z silnikami 1.4 TSI i 1.2 TSI: wersje 85–150 KM, typowe usterki z kosztami napraw w zł, checklista oględzin i czy warto kupić.

Szary Volkswagen Golf VII 5-drzwiowy sprzed liftingu, widok z przodu i z boku, na parkingu
Fot. Benespit, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Volkswagen Golf VII to auto, które w Polsce kupuje się „na pewniaka”: znana marka, tanie części, każdy warsztat je zna. Benzynowe wersje 1.4 TSI i 1.2 TSI są najrozsądniejszym wyborem dla osoby, która jeździ po mieście i nie chce martwić się filtrem DPF. Ale i tu są rzeczy, które trzeba sprawdzić. Poniżej konkretnie: które wersje silnika są warte uwagi, co się w nich psuje, ile kosztuje naprawa i jak przeprowadzić oględziny.

Golf VII w skrócie

Siódma generacja Golfa (oznaczenie fabryczne 5G) była produkowana od końca 2012 do 2019 roku, a w wersji kombi (Variant) do 2020. W 2017 roku auto przeszło lifting, potocznie nazywany Golfem 7.5: nowe zderzaki, reflektory LED w wyższych wersjach, większe ekrany multimediów.

Golf VII powstał na płycie MQB, tej samej co Skoda Octavia III, Seat Leon III i Audi A3 8V. W porównaniu z Golfem VI jest lżejszy, oszczędniejszy i, co najważniejsze, dostał nową rodzinę silników benzynowych EA211 z paskiem rozrządu zamiast problematycznego łańcucha.

Golf VII (2012–2017) Golf VII po liftingu (2017–2020)
1.2 TSI 85, 105 i 110 KM wycofane (zastąpione przez 1.0 TSI)
1.4 TSI 122, 125, 140 ACT i 150 ACT KM 125 KM (krótko), potem 1.5 TSI
Skrzynie 5- lub 6-biegowa manualna, 7-biegowa DSG 6-biegowa manualna, 7-biegowa DSG
Zawieszenie tylne Belka skrętna (do 122 KM), wielowahacz (mocniejsze) Jak wcześniej

Wersje silników 1.2 TSI i 1.4 TSI

Wszystkie opisane tu silniki należą do rodziny EA211. To konstrukcja z 2012 roku, która zastąpiła starsze TSI z rodziny EA111 znane z problemów z łańcuchem rozrządu i poborem oleju. Jeśli ktoś odradza Ci „TSI, bo to się psuje”, prawdopodobnie ma na myśli starsze silniki z Golfa VI.

  • 1.2 TSI 85 KM (2012–2017) – wersja podstawowa. Trwała, ale za słaba do Golfa, zwłaszcza w trasie i z pasażerami.
  • 1.2 TSI 105 KM (2012–2014) i 110 KM (2014–2017) – rozsądne minimum. W mieście wystarczy, w trasie trzeba się przyzwyczaić do częstszej redukcji biegów.
  • 1.4 TSI 122 KM (2012–2014) i 125 KM (2014–2017) – złoty środek. Dynamika wystarczająca na każdą okazję, spalanie niewiele wyższe niż w 1.2.
  • 1.4 TSI 140 KM ACT (2012–2014) i 150 KM ACT (2014–2017) – wersje z systemem odłączania dwóch cylindrów przy małym obciążeniu (ACT). W trasie najoszczędniejsze z całej gamy, a przy tym żwawe. Mają z tyłu wielowahaczowe zawieszenie.

Rozrząd we wszystkich wersjach napędza pasek. Wszystkie mają bezpośredni wtrysk paliwa i turbosprężarkę. Skrzynie: manualna 5-biegowa (1.2 TSI), 6-biegowa (1.4 TSI) lub 7-biegowa automatyczna DSG DQ200.

Typowe usterki i orientacyjne koszty napraw

Widełki dotyczą niezależnego warsztatu w Polsce z częściami dobrej jakości. W autoryzowanym serwisie zwykle o 30–60 proc. drożej.

Nieszczelna obudowa termostatu i pompa wody

To najczęściej zgłaszana usterka silników EA211. Pompa wody jest zintegrowana z plastikową obudową termostatu, a plastik z czasem pęka lub traci szczelność. Objawy: ubytek płynu chłodzącego, różowo-biały nalot na obudowie (po lewej stronie silnika, patrząc od przodu), zapach słodkawego płynu po jeździe, w skrajnym przypadku przegrzewanie.

  • Obudowa termostatu z pompą wody i wymianą: ok. 800–1500 zł.
  • Jeśli robisz jednocześnie pasek rozrządu, dopłacisz tylko za części.

Przy oględzinach to pierwsza rzecz do sprawdzenia. Wielu sprzedających o tym wie i dolewa płyn przed spotkaniem, więc szukaj śladów nalotu, nie tylko poziomu w zbiorniczku.

Pasek rozrządu

Pasek jest zaletą tej rodziny silników, ale trzeba go wymieniać. Volkswagen przez lata nie podawał sztywnego interwału, warsztaty zalecają wymianę co ok. 150 tys. km lub 6 lat. Zerwanie paska to remont silnika za kilkanaście tysięcy złotych.

  • Pasek rozrządu z rolkami i pompą wody: ok. 1000–1600 zł.

Skrzynia DSG DQ200

7-biegowa skrzynia DSG z suchymi sprzęgłami. W Golfie VII pracuje lepiej niż w pierwszych latach swojej kariery (2008–2011), ale wciąż ma dwa kosztowne punkty: mechatronikę i pakiet sprzęgieł. Roczniki 2012–2014 miały więcej zgłoszeń, m.in. związanych z akumulatorem ciśnienia w mechatronice.

Objawy problemów: szarpanie przy ruszaniu i w korku, „przerwy” w napędzie przy zmianie biegów, uderzenia przy redukcji, kontrolka skrzyni, tryb awaryjny (auto ogranicza moc).

  • Naprawa lub wymiana mechatroniki: ok. 4000–8000 zł.
  • Wymiana sprzęgieł: ok. 3000–5000 zł.

Skrzynie manualne (5- i 6-biegowe) są bezproblemowe. Czasem słychać w nich lekki szum łożysk przy wyższych przebiegach, ale to raczej cecha niż usterka.

Cewki zapłonowe i świece

Drobna, ale częsta usterka: szarpanie i nierówna praca silnika z powodu zużytej cewki zapłonowej lub świec. Zwykle pojawia się po 100–150 tys. km.

  • Cewka zapłonowa: ok. 150–250 zł za sztukę z wymianą.
  • Komplet świec: ok. 250–400 zł.

Nagar na zaworach dolotowych

Silniki z bezpośrednim wtryskiem nie spłukują zaworów dolotowych paliwem, więc osadza się na nich nagar. W EA211 problem jest mniejszy niż w starszych TSI, ale przy dużych przebiegach i jeździe miejskiej może powodować nierówną pracę i spadek mocy.

  • Czyszczenie zaworów (np. metodą sodowania): ok. 800–1500 zł.

System ACT (wersje 140 i 150 KM)

System odłączania cylindrów działa niezauważalnie i zwykle bezawaryjnie. Sporadycznie zgłaszane są usterki siłowników przestawiających krzywki, objawiające się nierówną pracą lub kontrolką silnika. Nie jest to problem masowy, ale przy jeździe próbnej warto pojechać kilka minut ze stałą prędkością 60–80 km/h na wysokim biegu, żeby sprawdzić, czy auto płynnie przechodzi w tryb dwucylindrowy (na wyświetlaczu pokazuje się komunikat „Tryb 2-cylindrowy”).

  • Naprawa siłownika ACT: ok. 1000–2500 zł, zależnie od zakresu.

Pobór oleju

Silniki EA211 nie mają takiego problemu z olejem jak starsze TSI. Zużycie do ok. 0,5 l na 10 tys. km mieści się w normie. Wyraźnie większy ubytek przy przebiegu poniżej 200 tys. km to sygnał, żeby poszukać innego egzemplarza.

Elektronika i multimedia

Systemy Composition Media i Discover Media potrafią się zawieszać, tracić parowanie z telefonem lub restartować. Zwykle pomaga aktualizacja oprogramowania. Zdarzają się usterki elektrycznego hamulca postojowego (komunikat o błędzie, koszt naprawy modułu ok. 1000–2000 zł), czujników parkowania i modułu komfortu. Każdą sprawdź przy oględzinach, bo to argumenty w negocjacjach.

Zawieszenie

Nic nietypowego. Po 120–150 tys. km standardowo zużywają się łączniki stabilizatora, tuleje wahaczy i łożyska kół. W wersjach z wielowahaczem z tyłu (140 i 150 KM) elementów do wymiany jest więcej, ale pojedynczo nie są drogie.

  • Łącznik stabilizatora: ok. 150–250 zł za sztukę z wymianą.
  • Wahacz przedni kompletny: ok. 400–700 zł za stronę.
  • Amortyzator przedni z wymianą: ok. 500–800 zł za stronę.

Korozja w Golfie VII nie jest typowa. Rdza na krawędziach drzwi lub pod uszczelkami to zwykle ślad naprawy powypadkowej.

Tabela: najczęstsze usterki w skrócie

Usterka Jak rozpoznać Orientacyjny koszt
Obudowa termostatu / pompa wody Ubytek płynu, nalot na obudowie 800–1500 zł
Pasek rozrządu (profilaktycznie) Brak dowodu wymiany 1000–1600 zł
DSG DQ200 – mechatronika Szarpanie, gubienie biegów, kontrolka 4000–8000 zł
DSG DQ200 – sprzęgła Szarpanie przy ruszaniu 3000–5000 zł
Cewki zapłonowe / świece Szarpanie, nierówna praca 150–400 zł
Nagar na zaworach Spadek mocy, nierówna praca 800–1500 zł
Hamulec postojowy (moduł) Komunikat błędu 1000–2000 zł
Multimedia Zawieszanie się, brak Bluetooth 0–500 zł (aktualizacja)

Checklista oględzin Golfa VII 1.4 TSI i 1.2 TSI

Przed jazdą, na zimnym silniku

  • Poproś, żeby silnik był zimny przy Twoim przyjeździe. Powinien zapalić od razu i równo pracować na luzie. Drgania i szarpanie to zwykle cewki lub świece, ale mogą też oznaczać nagar.
  • Otwórz maskę i obejrzyj obudowę termostatu z lewej strony silnika. Różowo-biały nalot lub mokre ślady to nieszczelność.
  • Sprawdź poziom płynu chłodzącego i oleju. Zapytaj, kiedy były dolewane.
  • Zajrzyj pod silnik: wycieki oleju z miski i z okolicy turbosprężarki.
  • Poproś o dowód wymiany paska rozrządu. Jeśli go nie ma, odejmij od ceny ok. 1000–1600 zł.

Dokumenty i historia

  • Porównaj numer VIN (17-znakowy numer nadwozia) w dowodzie, pod szybą i na tabliczce w drzwiach.
  • Sprawdź historię serwisową: w Golfie z 2014 roku z przebiegiem 150 tys. km powinny być co najmniej 7–8 wymian oleju. Brak wpisów to sygnał ostrzegawczy.
  • Golfy VII są masowo sprowadzane z Niemiec. Sprawdź, czy przebieg w polskich dokumentach zgadza się z historią z kraju pochodzenia.
  • Zwróć uwagę na wyposażenie: wersja Comfortline lub Highline z czujnikami i większym ekranem ma wyższą wartość odsprzedaży.

Komputer diagnostyczny

  • Odczytaj błędy z komputera silnika i skrzyni (sterowników). Sprawdź, czy nie były niedawno kasowane.
  • Sprawdź przebiegi zapisane w komputerach pokładowych i porównaj z licznikiem.
  • W DSG poproś o odczyt stopnia zużycia sprzęgieł (tzw. adaptacji). Wartości blisko granicy oznaczają, że wymiana jest blisko.

Jazda próbna (minimum 20–30 minut)

  • Rozpędź auto do 100–120 km/h. Silnik powinien przyspieszać płynnie, bez szarpnięć i gwizdów.
  • DSG: rusz kilka razy pod górkę, przejedź odcinek w korku z prędkością 5–15 km/h, zrób gwałtowne przyspieszenie z 50 km/h. Szarpanie, uderzenia i przerwy w napędzie to poważny argument do negocjacji albo rezygnacji.
  • Manual: sprzęgło powinno chwytać w połowie skoku, bez drgań.
  • W wersji ACT pojedź spokojnie ze stałą prędkością i sprawdź, czy auto przechodzi w tryb dwucylindrowy bez szarpnięcia.
  • Po jeździe sprawdź jeszcze raz obudowę termostatu i powąchaj okolice silnika. Zapach słodkawego płynu to nieszczelność.
  • Sprawdź wszystkie funkcje: multimedia, Bluetooth, czujniki parkowania, klimatyzację, hamulec postojowy.

Ile kosztuje utrzymanie

Przy przebiegu 15 tys. km rocznie typowe roczne koszty serwisu Golfa VII 1.4 TSI to ok. 1200–2000 zł (olej, filtry, klocki, drobne naprawy). Benzynowy Golf nie ma filtra DPF ani koła dwumasowego z dieslowskimi obciążeniami, więc lista „dużych” wydatków jest krótsza niż w wersjach TDI: rozrząd co ok. 150 tys. km i ewentualnie DSG. Ubezpieczenie OC jest przeciętne, części tanie i wszędzie dostępne.

Kupić czy nie?

Tak. Golf VII z benzynowym 1.4 TSI lub 1.2 TSI to jeden z najbezpieczniejszych wyborów w segmencie kompaktów. Silniki EA211 pozbyły się problemów poprzedników, a największe ryzyko, czyli DSG, można ominąć, wybierając skrzynię manualną.

Najlepszy stosunek ceny do ryzyka: 1.4 TSI 125 KM z lat 2015–2016 z manualną skrzynią, z udokumentowaną historią serwisową i wymienionym rozrządem.

Odpuść, jeśli:

  • obudowa termostatu jest mokra, a sprzedający twierdzi, że „to normalne”,
  • DSG szarpie przy jeździe próbnej,
  • przebieg nie zgadza się z historią z kraju pochodzenia,
  • jeździsz ponad 25–30 tys. km rocznie, głównie w trasie. Wtedy diesel, np. Skoda Octavia III 1.6 TDI na tej samej płycie podłogowej, będzie tańszy w eksploatacji.

Jeśli zależy Ci przede wszystkim na bezawaryjności w mieście, porównaj Golfa z Toyotą Auris II Hybrid: mniej emocji za kierownicą, ale jeszcze mniej powodów do wizyt w warsztacie. Pozostałe opisy modeli znajdziesz na liście wszystkich artykułów.

Najczęstsze pytania

Czy Golf VII 1.4 TSI ma łańcuch czy pasek rozrządu?

Pasek. Silniki 1.2 TSI i 1.4 TSI z rodziny EA211 w Golfie VII mają pasek rozrządu, w przeciwieństwie do starszych TSI z Golfa VI, które miały problematyczny łańcuch. Wymiana paska z pompą wody kosztuje orientacyjnie 1000–1600 zł i warto ją robić co ok. 150 tys. km lub 6 lat.

Ile pali Golf VII 1.4 TSI?

Realnie ok. 5,5–6,5 l/100 km w trasie i 7–8,5 l/100 km w mieście. Wersje z systemem ACT (140 i 150 KM) przy spokojnej jeździe trasą potrafią zejść poniżej 5,5 l. Wersja 1.2 TSI pali o ok. 0,5 l mniej, ale jest wyraźnie słabsza.

1.2 TSI czy 1.4 TSI – który silnik wybrać w Golfie VII?

Jeśli jeździsz głównie po mieście i nie zależy Ci na dynamice, 1.2 TSI 105 lub 110 KM w zupełności wystarczy i jest tańsze w zakupie. Do częstej jazdy w trasie lub z obciążeniem lepszy jest 1.4 TSI 125 lub 150 KM. Wersji 1.2 TSI 85 KM raczej unikaj, bo jest po prostu za słaba do tego nadwozia.

Czy DSG w Golfie VII 1.4 TSI jest awaryjne?

Z 1.2 i 1.4 TSI łączono 7-biegową skrzynię DQ200 z suchymi sprzęgłami. Pierwsze roczniki (2012–2014) miały więcej zgłoszeń, późniejsze są lepsze. Najdroższe naprawy to mechatronika (4000–8000 zł) i sprzęgła (3000–5000 zł). Zadbany egzemplarz działa bez problemu ponad 200 tys. km.

Który rocznik Golfa VII jest najlepszy?

Egzemplarze z lat 2015–2016 łączą dopracowane silniki (1.4 TSI 125 i 150 KM, 1.2 TSI 110 KM) z rozsądną ceną. Wersje po liftingu z 2017 roku (potocznie Golf 7.5) mają nowsze multimedia i silniki 1.0 TSI oraz 1.5 TSI, ale są wyraźnie droższe.

Koszty napraw w artykule są orientacyjne. Zależą od regionu, warsztatu, dostępności części i stanu konkretnego egzemplarza. Przed zakupem zawsze warto zrobić oględziny w niezależnym warsztacie.